ANASAYFA | DERNEK  | ENGLISH
Onkoloji Hemşireliğinde Antineoplastik İlaçların Güvenli Kullanımı [Journal of Health and Nursing Management]
Journal of Health and Nursing Management. 2014; 1(2): 105-111 | DOI: 10.5222/SHYD.2014.105  

Onkoloji Hemşireliğinde Antineoplastik İlaçların Güvenli Kullanımı

Rujnan Tuna
İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser vakalarının artması, onkoloji hemşireliğinin önemi giderek artmaktadır. Bunun yanında sadece hastaları değil hemşireleri de olumsuz etkileyen antineoplastik (sitotoksik) ilaçlar, onkoloji hemşireleri için olumsuz bir çalışma ortamı yaratmaktadır. Hemşirelerin antineoplastik ilaçlardan etkilenmesiyle ilgili yapılan çalışmalarda; hemşirelerin çalışma ortamında etkilenmeleriyle, bebeklerinde konjenital malformasyon, ektopik gebelik, düşük, ölü doğum vb. arasında ilişkiler gözlenmiştir. Tüm bu olumsuz ve istenmeyen etkileri önlemek için antineoplastik ilaçların hazırlanması ve yönetilmesinde kullanılacak olan standartların ve uygulama rehberlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: Onkoloji hemşiresi, Antineoplastik ilaç, Çalışma koşulları, Çalışan güvenliği.


Safe Handling of Antineoplastic Drugs in Oncology Nursing

Rujnan Tuna
İstanbul Medeniyet University, Health Science Faculty, Nursig Department

Today the oncology nursing importance has been increased because of that cancer is one of the most important health problem in Turkey, as it is in the other countries throughout the world. By the way antineoplalastic drugs, which not only effect patients but also create negative effects on nurses, create negative working conditions for oncology nurses. The studies that compared nurses exposed to antineoplastic agents have been found the association between workplace explosure to antineoplastic and congenital malformations, ectopic pregnancies, miscarriages, stillbirths etc. In order to prevent all unwanted negative effects on effects, it has been necessary to develop standards and practice guidelines for preventive measures to be taken during the preperation and administration of antineoplastic drugs.

Keywords: Oncology nurse, Antineoplastic drug, Working conditions, Employee safety.


Rujnan Tuna. Safe Handling of Antineoplastic Drugs in Oncology Nursing. Journal of Health and Nursing Management. 2014; 1(2): 105-111

Sorumlu Yazar: Rujnan Tuna, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 
Copyright © 2021 SHYD. Bu sitenin tüm hakları Yönetici Hemşireleri Derneği'ne aittir. 

LookUs & Online Makale